Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Що не так з Aperol Spritz?

Коктейль Aperol Spritz опинився у центрі уваги через публікацію The New York Times. Колумністка Ребека Пепплер порівняла напій із «дешевим дитячим соком Capri-Sonne». Вона вважає це не найкращою ідеєю і знаходить чимало мінусів напою, серед яких низькоякісний дешевий просеко, довга подача напою і власне аперитив Aperol.


З Пепплер не погодилися користувачі Twitter, які відповіли шквалом дописів на захист Aperol Spritz. Barout вирішив дізнатися, яка зі сторін має рацію, запитавши про ставлення до коктейлю й вплив на його смак просеко у бар-менеджера, бренд-амбасадорки, шеф-бармена і маркетинг-менеджерки алкогольного напряму.

Що таке Aperol Spritz?

Aperol – це італійський аперитив, у складі якого, зокрема, апельсин, ревінь, хінін, тирлич. Аперитив став основою «Венеційського спрітцу», який прославився саме у варіації з використанням Aperol і поширився світом під назвою Aperol Spritz.


Категорія коктейлів «спрітц» з’явилася у Венеції середини ХІХ століття. Тоді місто входило до складу Австрійської імперії. За поширеною легендою, спрітц вигадали австрійські військові, для яких італійське вино було незвично важким. Вони просили розбавляти його газованою водою (з німецької – spritzen). Перші варіації спрітців складалися лише з вина та содової, які змішувалися у рівній кількості.

Хороший це чи поганий напій?

Марія Урсу
бренд-амбасадорка Campari Group, співвласниця Wood You Like Bar

Я обожнюю Aperol Spritz! Він завжди доречний: як для початку вечора, так і у ролі ключового напою на вечірці!

Думаю, це і є причина його популярності. Він дивовижно виглядає, швидко готується, має свіжий та збалансований смак. Як говорила Талья Байоккі, авторка книги Spritz: Italy’s Most Iconic Aperitivo Cocktail: «Aperol Spritz – це дуже важливий вид переходу від роботи до відпочинку в італійській культурі. Він потрібен, коли необхідно розслабитися, перенести себе з однієї частини дня в іншу».

Aperol створили у 1919 році (тобто цього року аперитив святкує сторіччя) брати Луїджі і Сільвіо Барбієрі. Вони присвятили сім років пошуку ідеального рецепту. Згодом він виявився частинкою пазлу, якої не вистачало в рецептурі спрітцу.

За статистикою Drinks International, Aperol Spritz входить до топ-10 коктейлів, які найчастіше продають у світі. Їх уже виготовили більше 750 мільйонів, а частка України у цій цифі складає 4,5 мільйона!

Надір Кучкаров
переможець World Class Ukraine 2017, бар-менеджер Hendrick’s Bar і True Burger Bar

Я з повагою ставлюся до Aperol Spritz і вважаю його популярність заслуженою. Це хороша концепція для легкого літнього коктейлю, хоча й узимку люди продовжують його пити. Ми в True Burger Bar і Hendrick’s Bar готуємо Aperol Spritz як за оригінальним рецептом, так і створюємо свої варіації у цьому ж стилі.

Думаю, що формат стане ще популярнішим. Зараз одним із трендових напрямів по всьому світу стала категорія low abv – коктейлі з низьким умістом алкоголю. Враховуючи те, що в Україні постійно розширюється асортимент аперитивів, амаро і вермутів, кількість варіацій на Spritz у барах країни буде лише зростати.

Олег Якобенко
шеф-бармен Queen Kyiv

Мені симпатизує італійська міксологія, італійський стиль коктейлів. Вони збалансовані та питкі, збуджують апетит або виступають класними акомпанементами до їжі. Більшість із них не потребують спеціальних заготовок, фрешів тощо. Це вже майже готові коктейлі, як і Aperol: тут є гіркота, солодкість і міцність. Залишається лише додати шипучу основу – просеко або содову – і все.

Та власне Aperol Spritz у реаліях нашої країни трошки напрягає. Мені подобається пити цей коктейль, але не дуже подобається, коли його замовляють. Aperol – це новий мохіто, я так кажу. Коктейлі взагалі не схожі, але їх нерідко замовляють тому, що вони модні, а не тому, що їх люблять.


Я запитував людей, які замовляли в мене Aperol Spritz, чи подобається їм коктейль. Виявилося, що здебільшого це не улюблений напій і не щось особливе. Його зазвичай п’ють, тому що не знають нічого іншого. Так само це працює, коли ти приходиш до бару, до якого не маєш великої довіри. Ти, скоріше за все, замовиш те, що знаєш, і воно тобі може сподобатися більше, ніж уся так званна спонтанна міксологія, якою зараз заганяються в певних місцях.

Альона Куценко
маркетинг-менеджерка алкоголю «Власного імпорту» «Сільпо»

На початках спрітц мав трошки інший вигляд — це було вино з північного сходу Італії і содова вода. Використовували тихе вино сорту просеко або глера, а не ігристе. Потім туди почали додавати різні лікери, аперитиви та амаро (не виключаю, щоб приховати низьку якість вина), а згодом – розповідати, що спрітц має бути зроблений лише на ігристому просеко. Тобто нинішній коктейль далекий від свого пращура.


Aperol Spritz я намагаюся пити виключно в Італії. Там його роблять з якісних інгредієнтів, тож він має зовсім інший смак, ніж у нас. Це визнають усі, кому пощастило спробувати спражній спрітц. Поза Італією мені особисто більше смакують інші коктейлі з додаванням ігристого вина — «Г’юго», «Френч’75», «Кір-рояль» та «Беліні».


Я не вважаю Aperol Spritz жахливим. Він класно підійде, якщо ти бажаєш випити щось аперитивне, але тобі не хочеться дуже кислотне ігристе вино. Aperol згладжує цю кислотність, надає їй гірчинку. Насправді багато чого залежить від того, для чого ти його п’єш

Чи впливає на смак коктейлю якість просеко?

Марія Урсу
бренд-амбасадорка Campari Group, співвласниця Wood You Like Bar

Звісно, впливає! Я рекомендую використовувати Cinzano Prosecco, але також у цьому питанні є ще один безпрограшний варіант – Cinzano Pro Spritz. Його спеціально розробили для коктейлю Aperol Spritz: він у міру солодкий, дуже ароматний і квітковий.

Олег Якобенко

шеф-бармен Queen Kyiv

Там, де дуже важливий фудкост, використовують найбільш доступний просеко. Іноді навіть каву, якщо вона краща за ціною. А за фудкостом зараз полюють усі: на жаль, ми не можемо продавати коктейлі за цінами Європи.

Але просеко дуже-дуже важливий. Багато хто думає, що бітерність аперолю заб’є смак дешманського просеко і ніхто не відчує різниці. Насправді це не так. Що ароматніші квіткові вина ти використовуєш, то смачніший напій.


Aperol – не вирішальний інгредієнт, якщо говорити про категорію спрітців. Є купа аперитивів, бітерів і амаро в Італії, з якими їх готують. Навіть у тій же Венеції, звідки нібито пішов Aperol Spritz, класичною версією вважається Select. У нього зовсім інший смаковий профайл. Там менше цитрусових, більше ревеню, він солодший. Якби Select зайшов до України раніше за Aperol, то міг би бути зрозумілішим для нашої публіки. Але тепер, коли домінує Aperol із класним маркетингом, буде складно протистояти йому на нашому ринку.

Альона Куценко
маркетинг-менеджерка алкоголю «Власного імпорту» «Сільпо»

Aperol Spritz задуманий як дешевий напій, але зараз він продається за величезні кошти у нью-йоркських чи лондонських барах. У нас взяли з них приклад і поставили завищений цінник.


Якщо подивитись у барних картах, то можна побачити, що часто там фігурує не тільки просеко, подекуди використовується «Артемівське». Камон, платиш 150 гривень за коктейль, у якому намішані доволі дешеві інгредієнти.


Aperol Spritz не перекриває просеко. Для нього потрібна хороша газація, важлива кількість вуглекислого газу у вині. Низька якість ігристого вина усе одно проявиться у напої, тож бажано враховувати цей момент під час приготування та замовлення коктейлю.

Текст: Алекс Малишенко
Обкладинка та фото: Aperol Spritz