Бармени, які трохи психологи: розвінчуємо міфи про віскі й людей, які його п’ють

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Бармени, які трохи психологи: розвінчуємо міфи про віскі й людей, які його п’ють

Від гірських хребтів до островів Шотландії

Бармен це універсальний солдат, рятувальник від поганого настрою, людина-помічник, майстер на всі руки та хороший співрозмовник. Він підмічає настрої, смаки, емоції гостей і, можливо, розуміє наше суспільство трішки більше, ніж ми. Саме тому його часто ще називають «нічним психологом».

Разом із різноманітними віскі-брендами компанії Diageo ми продовжуємо серію історій про всесвіт віскі. Цього разу розповідаємо про погляд барменів на любителів віскі. Разом із Дмитром Шовкоплясом, Назаром Макаровим і Дмитром Камбером розвінчаємо шість головних міфів і стереотипів про споживання солодового віскі. Бо все, як завжди, не так однозначно й просто. 

blank

Дмитро Шовкопляс

співвласник київського бару Parovoz Speak Easy

«Віскі тим і прекрасне, що це неймовірно багатогранний напій, різний залежно від країни виробництва й інших чинників. Його можна вивчати нескінченно»

blank

Назар Макаров

шеф-бармен закладу MAD Bar’s House Lviv

«Для мене це одна з найбільш шанованих алкогольних груп у світі, тому що вимагає колосальної людської праці»

blank

Дмитро Камбер

керівник одеського бару The Fitz

«Віскі – це шикарний напій, унікальний у своєму різноманітті»

blank

Міф 1

Віскі – чоловічий напій

Дмитро Ш.: Ми в барі розвіюємо цей міф щодня. Та й складно ділити що-небудь за гендерною ознакою: чоловіки та жінки носять унісекс-одяг, користуються однаковими парфумами. Те ж саме й з погляду смаку. Віскі – це дуже багатогранний напій зі своїм смаковим й ароматним профілем. Його варіацій сотні – кожен може знайти своє. Можливо, цей стереотип живе в тих, хто ще не відкрив свій вид цього напою та думає, що це щось міцне, спиртне, різке. Тому важливо давати собі шанс спробувати нове й відкривати нові грані. Якби я, наприклад, не скуштував певну кількість різних брендів віскі, то в мене б теж було уявлення, що віскі – це завжди один і той же смаковий та ароматичний профіль.

Назар: Я думаю, що цей стереотип виник тоді, коли жінкам був заборонений вхід у бари. Вони не пили віскі на публіці, що закріпило за напоєм статус «чоловічого». Але ж насправді немає «чоловічої» та «жіночої» їжі й напоїв. Та й віскі дуже різне, буває димне, солонувате, з абрикосом, з апельсинами й іншими цитрусами – він шикарно заходить усім.

Дмитро: Найімовірніше, так думають люди, які ще й вважають, що віскі може бути тільки «грубе», його треба пити лише в чистому вигляді й роблять це лише чоловіки. Проте все більше жінок розбираються в цьому напої, щобільше вибирають потужні, насичені, копчені, з хорошою витримкою віскі. В Одесі навіть є чудова віскі-сомельє Лейла Ільясова, і в цьому їй немає рівних.

Жінки не тільки п’ють і люблять віскі, а ще його створюють. Cardhu Distillery – це віскікурня й однойменна марка односолодового віскі зі Спейсайду, заснована Хелен Каммінг. Вона ще в 1811 році орендувала ферму Cardow та започаткувала сімейну справу, дух якої живий і до сьогодні. Перші 13 років підприємство Каммінгів виготовляло віскі підпільно: вони успішно приховували свою діяльність від акцизних офіцерів. Місіс Каммінг прожила 97 років і займалася виробництвом напою навіть у похилому віці, продаючи його з вікна будинку. Ще один успішний період компанії пов’язаний із керівництвом невістки місіс Каммінг – Елізабет. Під її правлінням Cardhu Distillery збудували новий завод, оновили обладнання та збільшили прибуток утричі. Велика частина продукції йшла на продаж власникам легендарного бренда Johnnie Walker. З часом саме їм Елізабет Каммінг успішно продала віскікурню за 20,5 тисячі фунтів, залишившись її керівницею. В угоді був важливий пункт, якого дотримуються й сьогодні: «У будь-якому купажі Johnnie Walker повинна міститися велика частка Cardhu».

На сьогодні велику частку продукції віскікурні використовують у формуванні продуктів Johnnie Walker. Але це не заважає Cardhu займати топові позиції в категорії шотландського односолодового віскі. Наприклад, в Іспанії Cardhu є лідером серед односолодових віскі вже понад тридцять років. Спробуйте Cardhu 12 YO – аромат вересу, меду, горіхів і благородний золотисто-медовий колір. Водночас він має м’який, свіжий і солодкий смак. Післясмак віскі середньої тривалості, димний і трішки сухий.

Міф 2

Віскі – вибір одинаків

blank

Дмитро Ш.: Можливо, цей стереотип існує тому, що віскі – багатогранний напій, над яким за певного настрою хочеться подумати. Мовляв, якщо ти вже починаєш знайомство з віскі, то потрібно побути на самоті і як слід його розсмакувати. Але, як на мене, віскі досить компанійський напій. Його круто розділити в колі друзів або, як мінімум, удвох. Круто поділитися цією емоцією й обговорити смак. Звісно, є очевидніші паті-дрінки на кшталт текіли, її ти точно не будеш попивати вдома на самоті. Тому люди дійсно швидше виберуть віскі для часу з собою. Але це не анулює його цінності для компанії.

Назар: Часто пляшку віскі беруть саме для вечора з компанією або на вечірку. В Україні це навіть переростає в традицію, тому що зараз, коли йдеш у гості, вибір стоїть між вином і віскі. Для мене це ідеальний варіант для, наприклад, посиденьок на дачі або поїздки до родичів. Віскі круте тим, що воно актуальне й у коктейлях, і в чистому вигляді.

Віскі круте тим, що воно актуальне й у коктейлях, і в чистому вигляді

Дмитро: Від цього міфу в голові відразу спливає красива картинка з фільму, де головний герой сидить у своєму розкішному кабінеті та повільно п’є віскі з келиха в повній самоті. У такій фантазії це напій роздумів і задумів. Хоча в реальному житті все абсолютно не так.

Міф 3

Віскі – тільки для «холодного» сезону

blank

Дмитро Ш.: Насправді ми просто ще не розсмакували легкі та квіткові стилі віскі, які можна пити з льодом. У деякий країнах таке віскі вживають на аперитив, щоб збудити апетит. Він якраз ідеально підходить для літнього сезону та вживання протягом світлового дня. Що більше зявляється стилів і що більше ми як споживачі починаємо розуміти, як і коли їх можна пити, то універсальнішим стає сам напій. Поступово все змінюється, люди починають запасатися льодом у морозилці. 

Назар: Коктейль Penicillin, який робиться на основі віскі, розвіяв цей міф: його пють цілий рік. Віскі – універсальний напій, тому з нього однаково добре можна робити гарячі та холодні коктейлі. Наприклад, у Японії найпопулярніший напій – віскі з содовою.

Дмитро: Зараз є віскі різного смаку, настрою, насиченості й аромату. Купа сортів і самі виробники часто акцентують на подачі з льодом. Можна, напевно, навіть поділити віскі на категорії: якісь більш літні, якісь, і правда, більше для холодів. Але якщо говорити про віскі як категорію загалом, то це мультисезонний напій.

blank

Віскі – універсальний напій, тому з нього однаково добре можна робити гарячі та холодні коктейлі

Віскі – універсальний напій, з яким можна приготувати прохолодні та зігрівальні коктейлі. Хороший приклад – коктейль Penicillin, у якого є «тепла» й «холодна» версії, що по-різному розкривають віскі. Цей коктейль у 2005 році придумав Сем Росс, бармен коктейльного бару Milk & Honey в Нью-Йорку. Спробуйте приготувати обидві версії, щоб відчути різницю в смаку.

Penicillin освіжальний:

Необхідні інгредієнти

blank

Інструкція

*Приготування сиропів:

Penicillin зігрівальний:

Необхідні інгредієнти

Інструкція

Міф 4

Віскі – напій для людей «за 50»

blank

Дмитро Ш.: Десь з кінця 1990-х років віскі стало набирати популярності. Почали з’являтися складніші купажі та витончені смакові профілі. Було не дуже багато людей, які в цьому розбиралися, і найчастіше це були сомельє або віскі-експерти старшого віку. Тому, можливо, цей стереотип походить звідси. Однак зараз віскі абсолютно універсальне: його можна пити й з імбирним лимонадом, і з колою, і в коктейлі, і просто з льодом або з содовою. Як тобі подобається. І людина будь-якого віку може знайти свій варіант і підхід.

Назар: Я працював у різних барах, де клієнтами були люди від 21-го та старше. І я помітив, що поділу за віком немає взагалі. Будь-яка людина, яка занурюється в алкогольну тему, хоче пити небагато, якісно, добре себе почувати вранці й платити за крутий продукт, дуже швидко знайомиться з віскі. А скільки тобі водночас років неважливо, якщо, звісно, уже більше ніж 18. І на практиці це підтверджується.

Віскі абсолютно універсальне: його можна пити й з імбирним лимонадом, і з колою, і в коктейлі, і просто з льодом або з содовою

Дмитро: З віком ми віддаємо перевагу більш гірким смакам, а міцність витриманого напою загалом підходить під це визначення. За нею потрібно вміти розрізняти певні тони, а це приходить з практикою та часом. Тому можу зрозуміти, чому цей стереотип узагалі виник. Однак культура віскі зараз активно розвивається, а молодь завжди хоче бути на гребені хвилі.

Міф 5

Віскі – занадто дорогий напій

blank

Дмитро Ш.: Якщо подивитися на алкогольну полицю в магазині, ми можемо побачити пляшку й за 500, і за 5000 гривень. Проте ціна віскі не визначає його якість і смак, тут немає формули «що дорожче, то краще». Дуже дороге віскі – це добре витриманий напій. А якщо ви весь час пили легке віскі або м’який бурбон, то вам просто не зайде ця пляшка за 5000. Дійсно, якщо складно вибрати через божевільний асортимент, ми часто відштовхуємося від ціни. Тоді вже неважливо, що там на пляшці написано: Ірландія, Шотландія, Америка – ми шукаємо спільний знаменник. Але насправді набагато ефективніше зайти в бар і в діалозі з барменом обговорити варіанти. Тоді у вашій голові вже буде декілька марок із вашого бюджету, які захочете спробувати та купити в магазині.

Назар: Віскі, яке виробляється в Шотландії, наприклад, має таку регламентацію, що незалежно від ціни воно все буде хороше. На будь-який сегмент можна знайти хороше віскі. Воно не вибивається із цінової політики інших алкогольних груп, тобто й джин, і горілку, і текілу, і віскі однаково хорошої якості можна купити за такі ж гроші. Звичайно, якщо не говорити про колекційні пляшки, що зараз стали трендом.

blank

На будь-який сегмент можна знайти хороше віскі

Дмитро: Радше це символ успішності, аніж багатства. Я згадую 20-річного себе, коли вперше спробував ексклюзивне віскі з хорошою витримкою. Тоді взагалі не зрозумів, про що воно й чому за нього платять такі гроші. Тільки через деякий час, коли мені сподобалося легше віскі, я став підходити до витриманих. Це наслідок смакової бібліотеки, яка в тебе вже за плечима.

У віскі не працює правило «що дорожче, то смачніше», адже немає універсального віскі, що сподобається всім. Комусь до вподоби легке віскі, що смакує як луг зі скошеною травою в легкий сонячний день, а комусь – димчасті смаки примор’я шотландських островів або соковиті фруктові ноти віскі з долини Спей. Для початку варто знайти свій смак і сорт віскі, що йому відповідає. Знайомство з односолодовим віскі рекомендуємо розпочати із віскі The Singleton of Dufftown: воно легке, питке та збалансоване. Спробуйте всі три види цього напою, і ви зрозумієте, що з трьох інгредієнтів (солод, вода та дріжджі) навіть на одній віскікурні можна отримати зовсім різні за смаком напої. Усе завдяки витримці в різних бочках і купажуванню.

Міф 6

Віскі треба пити лише «чисте»

blank

Дмитро Ш.: Багато хто вважає, що, якщо змішувати віскі з чимось, то можна зруйнувати весь той божественний смаковий та ароматичний букет, який закладали в напій. Але зараз настільки багато віскі, що деякі купажі й виробляються для того, щоб їх змішували з льодом, содовою, соком, газованою водою. В односолодовий «шотландець» або витриманий «ірландець» можна додавати трохи води, щоб розкрити їхні профілі. Якщо це проста позиція, то в чистому вигляді від неї не варто очікувати вау-ефекту. Проте якщо говорити про щось складне й цікаве, то вперше, може, і варто спробувати в чистому вигляді, щоб закцентувати свою увагу на нюансах. Віскі стає універсальним напоєм, тому його можна пити в різних варіантах.

Назар: Віскі – це один із найскладніших у виробництві алкоголів. Кількість чинників, які впливають на кінцевий продукт, безмежна. Я вважаю, що віскі-бізнесом займаються лише романтики, що на років 10 можуть забути про гроші. Адже спочатку віскі буде довго настоюватися, і не факт, що вийде.

Тому дороге віскі потрібно пити в чистому вигляді, тому що величезна кількість людей вклала в нього душу. Що дорожчий напій, то в ньому більше граней, є, над чим замислитися. Можна ще додати трохи води, тоді зменшиться градусність і розкриється ароматика. Якщо ми говоримо про віскі загалом, це абсолютно універсальний напій. Він гарний і сам собою, але також і з чимось.

Дмитро: Є така фраза: «Те, як я пю своє віскі, – це суто моя справа, оскільки це віскі моє». Якщо ми говоримо саме про знайомство з цим напоєм і розбір його як конкретного продукту, то так, краще пробувати його в чистому вигляді й бажано з невеликою кількістю води. А якщо це проведення часу з уже знайомим напоєм, то чому б не додати модифікатори. Це може бути коктейль, мікс, лід, сік, що завгодно.

Віскі – це цілий усесвіт

І єдиний спосіб його зрозуміти – це вирушити в подорож. Дегустуйте різні види, шукайте свої улюблені регіони, відтінки та бленди. Крок за кроком ви почнете відчувати, у якій бочці витримали віскі, зрозумієте, чому шотландці обкурюють напій торфом і в чому краса односолодових.

blank

Почати цю подорож можна разом із віскі від Diageo

Diageo – світовий лідер у виробництві алкогольних напоїв із великою колекцією торгових марок

Компанії належать 17% світових запасів віскі. Щороку Diageo виробляє понад 240 мільйонів одиниць продукту на більш ніж 150 виробничих майданчиках у 30 країнах. Крім цього, Diageo – світовий лідер у виробництві шотландського віскі.

Матеріал підготовлено за підтримки