Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.

текст: Микола Халавка

фото: Максим Фесенко

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Історія коктейлю. Що таке Negroni?

У 2019 році коктейль Negroni відсвяткував сотий ювілей. Бармен Parovoz Speak Easy Микола Халавка на прохання Barout розповідає про історію італійського змішаного напою.

Раніше ми розповідали про історію Old Fashioned, найбільш популярного коктейлю в світі.

От і закінчився 2019 рік, який, крім іншого, був роком, коли весь світ відзначав століття коктейлю Negroni. Скоріш за все, ви чули легенду цього напою. Якщо ж ви бармен, то майже напевно розповідали її гостям. Популярна історія говорить, що в 1919 році в Cafe Casoni, що у Флоренції, граф Каміло Негроні – мандрівник, ковбой, вчитель фехтування і просто любитель пригод, який щойно повернувся зі США, – попросив  бармена Фоско Скарселлі зробити міцнішим його улюблений коктейль Americano, замінивши содову на джин. Бармен додав дольку апельсина, щоб візуально відрізняти напій від Americano, який традиційно прикрашався лимоном. З часом інші гості просили приготувати такий же напій, і коктейль набув популярності, отримавши назву Negroni за прізвищем винахідника. Прекрасна історія, але чи всі з нею згодні? Спойлер: ні!

Вагому роль в поширенні цієї історії відіграла книга 2008 року авторства Луки Піккі On the Trail of the Count: The True Story of the Negroni Cocktail. Книга розповідає коротку історію Флоренції і згадану вище історію графа Каміло зі спогадами бармена Скарселлі.

blank

Однак є люди, які дотримуються іншої версії. Члени сім’ї Негроні, яка веде родовід з XI століття, полковник Гектор Андрес Негроні і його брат Ноель Хав’єр Негроні, стверджують, що дослідили сімейні архіви і виявили, що графа Каміло Негроні ніколи не існувало. Більше того, вони приписують створення коктейлю їхньому родичу Паскалю Олів’єру Негроні (1829-1913), уродженцю Корсики і генералу французької армії. Який, за словами нащадків, винайшов знаменитий аперитив у подарунок для нареченої, коли вони були в Сенегалі 1860 року. Згодом напій прижився в офіцерському клубі в Парижі. 

Про це Гектор Андрес Негроні написав у відгуку до книги Луки Піккі на сайті Amazon та у коментарях на чисельних коктейльних блогах. Чи не єдиним доказом цієї теорії є стаття від 2 лютого 1980 року в Корсиканській газеті Corse Matin: «Корсиканський коктейль? Чи був класичний коктейль Negroni створений корсиканцем? Схоже, що так. Це був генерал Паскаль Негроні, Рольяно, який винайшов ідею цієї божественної суміші: 1/3 джину, 1/3 вермуту, 1/3 Campari). Це сталося в Парижі в офіцерському клубі Святого Августина напередодні Великої війни [першої світової]».

Що стосується галантного чоловіка у високому капелюсі, пальті і рукавичках, якого часто можна зустріти в рекламних матеріалах і якого видають за Каміло Негроні, то портал Drinkingcup стверджує, що насправді це зображення Арнольда Генрі Саваджа Ландора (1865-1924), англійського письменника, художника і дослідника родом з Флоренції. Їхню схожість можете оцінити самі.

blank
blank
Популярне зображення Камілло Негроні (зліва) та Арнольд Генрі Савадж Ландор (по центру і справа)
blank

Згодом на тому ж порталі Drinkingcup з’явилась стаття, яка стверджувала, що граф Каміло все ж існував. Генеалогічні онлайн-платформи знаходять родове дерево, пасажирський лист і ще певну інформацію за запитом Каміло Негроні. А сайт Drink Boy опублікував сертифікат про його народження.

Згідно з цим документом, народився граф Каміло Негроні у Флоренції 25 травня 1868 року. Його батьками були Енріко Негроні та Ада Савадж Ландор [це певною мірою пояснює, чому портрет Саваджа видавали за графа Негроні – вони були кузенами].

Але звідки відомо, що саме граф Каміло придумав знаменитий коктейль? Чи не головним письмовим доказом, є лист від 13 жовтня 1920 року, адресований «Моєму дорогому Негроні» від Френсіса Гарпера з Лондона. Він містить наступні рядки:

«Ти говориш, що можеш пити й курити, і я переконаний сміятись так само, як завжди [Негроні в цей час хворів]. Мені здається, ти себе не жалієш! Ти не повинен вживати більш ніж 20 Negroni на день!» 

Лука Піккі стверджує, що граф часто робив короткі «піт-стопи» в барі і інколи міг випити 40 коктейлів за добу, однак ніколи не був дуже п’яним. Тому пити не більше ніж 20 напоїв на день для Камілло можна вважати серйозним обмеженням. Він також зазначає, що тоді коктейль часто вживали з маленьких келихів для вермуту об’ємом 30-45 мл. 

Вже знайомий нам сайт Drinking Cup в черговій статті дає інформацію, що сім’я Негроні знайшла в сімейному архіві новий доказ їхньої версії. Це був лист від Паскаля Негроні, адресований його старшому брату Роше. У ньому говориться: «Між іншим, ти знаєш, коктейль на основі вермуту, який я вигадав в Сент-Луїсі, є справжнім хітом в офіцерському клубі “Луневіл”?» Лист містить дату і підпис Паскаля Негроні, а його достовірність нібито підтверджена графологами. Однак навіть якщо лист і справжній, то немає доказів, що мова йде про той самий напій.  

Лука Піккі в оновленій книзі 2015 року Negroni Cocktail: An Italian Legend мав поставити крапку в цій дискусії. Він навів велику кількість документів, які підтверджують, що граф Каміло справді існував, детально описуючи його життя. Однак основним доказом, що саме він створив знаменитий коктейль, окрім згаданого вище листа, є слова Фоско Скарселлі, того самого бармена, що змішав перший Negroni.

blank

Якщо говорити мовою фактів, то праотцем Negroni вважають винайдений в 1960-х роках коктейль Milano Torino (Mi-To), який отримав свою назву від двох інгредієнтів: Campari (з Мілана) і червоного вермуту (з Турина). Напій був популярним серед американських туристів, які наполягали на тому, щоб у коктейль додавали содову. Так з’явився напій Americano. Хоча дехто – наприклад, Дейл Дегрофф у книзі The Essential Cocktail вважають, що Milano Torino теж містив содову, а свою другу назву отримав просто тому, що американці дуже його любили. 

Перший відомий друкований рецепт напою з назвою Negroni з’явився аж в 1947 році в італійській книзі Cocktails Portfolio. Коктейль складається зі звичних для нас рівних частин джину, Campari і червоного вермуту з додаванням содової. 

blank

Наступний рецепт був уже у 1949 році в книзі El Bar Evolution y Arte del Cocktail авторства іспанця Санфеліо Брукарта, де кількість Campari трохи переважає над джином і вермутом.

Трапляються, однак, і більш ранні рецепти, які містять ті ж інгредієнти, що і Negroni, але з іншою назвою і іншою пропорцією – як от Camparinette в Cocktail Bill Boothby’s World Drinks And How To Mix Them 1934 року. Який складався з «1/2 джину, 1/4 вермуту і 1/4 Campari»

Або Campari Mixte в L’heure du Cocktail, опублікованій в 1929 в Парижі. Який містить ті ж інгредієнти з тією ж пропорцією, що і Negroni тільки прикрашається цедрою лимону, а не апельсином.

blank

Виникає запитання, чому рецепт з назвою Negroni вперше зустрічається аж в 1947, якщо винайшли коктейль в 1919 і він одразу ж став популярним?

Девід Вондріч у статті для The Daily Beast пояснює таку пізню появу друкованого рецепту політичною ситуацією в Італії. За його словами, Беніто Муссоліні і члени фашистської партії, які керували країною з 1922 по 1943 роки, були проти такої іноземної звички, як вживання коктейлів, і навіть не схвалювали саме слово cocktail (Італійські футуристи на чолі з Марінетті називали свої змішані напої polibibita). Відповідно до їхньої ідеології, італійці повинні були бути зосередженими і дисциплінованими, щоб створити сильну імперію, а не вештатися барами. 

Однак дану тезу ставить під сумнів той факт, що в 1936 році в Болоньї все ж була видана книга Ельвеціо Грацці 1000 Misture, в якій було аж дванадцять різних рецептів коктейлю Americano і жодної згадки про Negroni.

До чого ж все це нас приводить? До того, з чого ми і почали. Немає сумніву, що Negroni це чудовий коктейль і один з найвідоміших у світі (у рейтингу World’s Bestselling Classic Cocktails журналу Drinks International він шість років поспіль посідає друге місце, поступаючись лише Old Fashioned). Переважна більшість істориків і метрів барної  індустрії на зразок Девіда Вондріча, Джареда Брауна, Ґарі Ріґана, Дейла Дегроффа та багатьох інших підтримують версію Луки Піккі про Каміло Негроні. Однак, хто знає, можливо завтра з’являться нові докази, що перевернуть історію з ніг на голову. Легенда Negroni заслуговує мати трішки таємничості, щоб збуджувати уяву поціновувачів цього коктейлю.

blank