Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Історія коктейлю. Що таке Margarita

blank

Коктейль Margarita можна вважати провідником текіли у світ коктейлів. У 2020 році цей напій посів п’яте місце в рейтингу 50 найпопулярніших класичних коктейлів світу. Однак у США цей мікс текіли, апельсинового лікеру й соку лайму стоїть ще вище. Чисельні рейтинги та опитування неодноразово називали Margarita найпопулярнішим та улюбленим коктейлем американців. Щороку 22 лютого відзначають Національний День коктейлю Margarita. Його можна зустріти всюди: у коктейльних барах, нічних клубах, дорогих ресторанах і дешевих закусочних. Сотні цих коктейлів приготують і вип’ють за час, поки ви дочитаєте цю статтю до кінця.

Раніше Barout розповідав про історію коктейлів Old Fashioned, Negroni, Daiquiri, Manhattan, Pisco Sour, Clover Club, Sazerac, Cosmopolitan, Espresso Martini і Gibson.

Ніхто точно не знає, коли вперше приготували Margarita. Існує багато різних версій, більшість з яких включають красиву жінку.

Карлос «Денні» Херрера, власник ресторану Rancho La Gloria в Тіхуані, стверджував, що саме він винайшов напій у 1948 році. До нього в заклад завітала знаменита актриса й танцівниця Марджорі Кінг, яка сказала, що в неї алергія на всі види алкоголю, крім текіли, але вона не хоче пити її в чистому вигляді. Тож Херрера і придумав для неї Margarita. Історія, утім, замовчує, чи не почалася в актриси алергічна реакція на апельсиновий лікер, що входить до складу напою.

Окрім Херрери, на авторство напою також претендує світська діва з Далласа Маргарита Сеймс. Вона наполягала, що під час відпочинку в Акапулько в 1948 році приготувала напій для своїх друзів. Її товариш Томмі Хілтон (родич власника однойменної мережі готелів) посприяв тому, що коктейль почали готувати в барах мережі Hilton. 

Ще одна легенда говорить про те, що коктейль уперше приготували в Техасі для відомої співачки Пеггі Лі. Ім’я Пеггі часто вживається як скорочена форма імені Маргарет.

Є ще чимало жінок з іменем Маргарита, на чию честь теоретично могли назвати напій. Усі ці історії цікаві, але навряд правдиві, оскільки не мають жодних серйозних доказів. Коктейль з’явився,  найімовірніше, не внаслідок чийогось моментального прозріння та геніальної ідеї, а як продовження закономірного процесу еволюції змішаних напоїв.

Батьківщиною коктейлю вважається Мексика, хоч у самій країні значно популярнішим є напій під назвою Paloma, а Margarita є більшою мірою напоєм для туристів. У цій латиноамериканській країні мистецтво дистиляції з’явилося разом із конкістадорами, які на чолі з Кортесом навесні 1519 року прибули з Іспанії в пошуках багатств. До того місцеві племена вміли робити пульке – слабоалкогольний напій із ферментованого соку агави. Першу комерційну ліцензію на дистиляцію алкогольного напою в місті Текіла штату Халіско надали в 1795 році. У кінці XIX століття були перші спроби продавати агавові дистиляти у США. Справді успішна торгівля розпочалася лише після 1920 року, коли у США через Сухий закон зник власний віскі. Тоді ж підприємливі мексиканці інколи називали свої дистиляти «Мексиканське віскі», щоби так бути ближчими американським споживачам. 

Наприкінці XIX століття у США з’явилася й поступово набула популярності нова категорія змішаних напоїв, що називалась «дейзі» (daisy). З міксологічної точки зору дейзі були сауерами, які мали у своєму складі, крім міцного алкоголю й соку цитрусових, ще якийсь додатковий інгредієнт. Це міг бути ягідний сироп, содова чи лікер, найчастіше апельсиновий. «Дейзі» робили з будь-яким міцним алкоголем, що був під рукою, переважно із бренді чи віскі. На початку 1920-х, з початком Сухого закону, ці коктейлі почали готувати з ромом і текілою. Tequila Daisy став дуже популярним серед американських туристів у Мексиці. А вже в 1936 році згадується, що його готували на території США. Теорію походження легендарного коктейлю від «дейзі» підсилює те, що слово «Daisy» перекладається як «Margarita» іспанською.

blank
Співачка Пеггі Лі
blank
blank

Єдиним запитанням залишається, звідки взялася практика наносити на край келиху з коктейлем сіль. Є згадки ще з 1928 року про те, що із сіллю пили джин і заїдали лимоном опісля. Схоже на те, що це була звична практика перебити смак низькоякісного чи просто дуже міцного алкоголю.

blank
Інструкція зі споживання джину з сіллю із книги Here`s How, 1928 р.

Попри поширення коктейлів із текілою, цей алкоголь не часто зустрічався в коктейльних книгах до 1937 року. Тоді у книзі Cafe Royal Cocktail Book, виданій у Лондоні, з’явилося аж десять рецептів коктейлів із текілою, серед яких був і Tequila Daisy під назвою Picador. Якщо подивитися на цей рецепт, то не важко помітити, що це та ж Margarita.

blank
Cafe Royal Cocktail Book Coronation Edition, 1937

У грудні 1953 році журнал Esquire надрукував такий самий рецепт уже з назвою Margarita, назвавши його «захопливим і провокативним» коктейлем місяця. У наступні кілька років з’явилося багато згадок коктейлю саме під такою назвою, згодом він став відомим у всій Америці.

blank

Якщо класичну Margarita збивали в шейкері й подавали без льоду, то на початку 1950-х з’явилася її «заморожена» версія. Своїй появі коктейль Frozen Margarita завдячує Фреду Верінгу та його електричному блендеру. Блендер Waring був популярним новомодним кухонним приладом, що полегшував приготування їжі.

З часом у ньому почали готувати не лише мілк-шейки, а й коктейлі. Уже в 1952 році у книзі рецептів Мейбла Стрегнера Electric Blender Recipes з’явився рецепт Daiquiri, де разом із ромом, лаймом, цукром і льодом пропонували перебити заморожену полуницю. Полуничний Daiquiri поклав початок справжній манії на заморожені коктейлі, і з’явилося безліч нових рецептів. Найпоширенішими «замороженими» коктейлями, безсумнівно, стали варіації Margarita. Зараз Frozen Margarita бувають найрізноманітніших смаків: починаючи від полуниці й манго й закінчуючи авокадо та морквою. Вони дуже популярні в США, особливо в Каліфорнії.

blank
Фред Верінг і його Miracle Mixer

У 1971 році молодий власник ресторану Маріано Мартінез вирішив удосконалити Frozen Margarita, тому що приготування у блендері забирало багато часу, і його працівники не встигали вчасно віддавати напій, на який був дуже високий попит; також у блендері важко було досягнути щоразу однакової консистенції напою. Маріано замовив машину для приготування заморожених лимонадів і морозива й разом із другом-інженером відрегулював її, щоби можна було заморожувати Margarita до зразкової консистенції: коли коктейль максимально холодний, уже не рідкий, але все ще легко п’ється. Так з’явилася перша слаш-машина для приготування Margarita.

У 2020 році, коли через пандемію бари у всьому світі змушені були закрити свої двері, Margarita не перестали пити. Його можна легко приготувати вдома. Для тих, хто не хоче брати в руки шейкер і джиґер, на американському ринку з’явилося безліч варіантів готових до вживання пляшкових коктейлів, серед яких варіації на Margarita були найпопулярнішими. Цей коктейль добре знайомий споживачам і також передбачає велику варіативність смаків, що робить його чудовим варіантом для коктейлів на виніс. Це зробило його певним рятувальним кругом для барів, які під час локдауну змогли отримувати хоч якийсь прибуток для виживання.

Коктейль Margarita за всю свою історію постійно змінювався, підлаштовувався під моду, нові інгредієнти чи техніки. Він не втратив актуальності й немов живий організм продовжує розвиватися разом зі світом, що не стоїть на місці.

blank
The World`s First Frozen Margarita Machine