Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Історія коктейлю. Що таке Mint Julep

Щороку 30 травня в США відзначають національний день коктейлю Mint Julep. Зараз цей простий мікс віскі, цукру та м’яти відомий передусім як офіційний напій Кентукського дербі – кінних перегонів, які щорічно відбуваються в першу суботу травня і є одними з найбільших у світі. Кожного року на цій події за один вікенд випивають понад 120 тисяч Mint Julep. «Тисячі п’яних очманілих будуть спотикатися і лютішати по мірі того, як програватимуть гроші. Десь до після полудня вони будуть цмулити у дві горлянки Mint Julep», – так зафіксував це явище Гантер Томпсон. Саме стаття про це змагання стала початком ґонзо-журналістики з її агресивним стилем оповіді, перебільшеннями і брутальністю. Це не дарма, адже дербі є однією з найбільш гедоністичних спортивних подій в світі: дві хвилини змагання, що супроводжуються кількома днями святкувань. Походження Mint Julep, однак, набагато старіше, ніж перегони в Кентуккі. 

Раніше Barout розповідав про історію коктейлів Old Fashioned, Negroni, Daiquiri, Manhattan, Pisco Sour, Clover Club, Sazerac, Cosmopolitan, Gibson і Margarita.

Коріння Mint Julep простежуються задовго до того, як виникли Сполучені Штати Америки. Слово “julep” має арабські витоки. Воно походить від слова “gulab”, яке, своєю чергою, складається з двох слів “gol” (квітка) та “ab” (вода). Так ще в XX столітті називали фіалки, вимочені в воді з цукром, які вживали як ліки. У наступні кілька століть слово “julep” так само стосувалося медицини. З арабських країн воно потрапило в Європу, а звідти через Атлантику в США. І саме там через певний час “julep” перетворився з напою для здоров’я в напій для задоволення. 

У 1796 році британський мандрівник Джон Фердинанд Сміт після подорожі Америкою видав книгу зі своїми враженнями від подорожі. Там він писав, що у Вірджинії чоловік «п’є Julep, зроблений з рому, води й цукру, але дуже міцний». За своєю формулою це був напій, який в тогочасній Америці називався Sling – суміш алкоголю, води та цукру. Слово «коктейль» з’явилося лише на початку XIX століття, та й то на позначення конкретного рецепту, а не як збірна назва змішаних напоїв. Уже в 1803 році в книзі іншого автора Джона Девіса з’явилася згадка м’яти в цьому напої. «Перше, що він робив, піднявшись з ліжка, це просив Julep». Далі автор тлумачить, що «Julep – це драм алкогольного напою з м’ятою, настояною в ньому». Протягом певного часу Sling з м’ятою так і називали, але десь з 1820-х років цей напій міцно утвердився під назвою Mint Julep. 

blank

Тогочасні напої були швидше формулами і шаблонами, у яких не було прив’язки до конкретного виду алкоголю. Так і перші Mint Juleps робили з тим, що було під рукою. Найчастіше під рукою були бренді, ром або женевер. У першій половині XIX століття Mint Julep став дуже популярним в південних штатах США. Не дарма Вільям Ґраймс, автор книги “Straight Up or On the Rocks” назвав напій кока-колою свого часу. Mint Julep був всюди. Приміром, Като Александер та Оразмус Віллард – одні з перших знаменитих барменів, які прославилися своєю професійністю ще до епохи Джеррі Томаса, були відомі саме завдяки своїм приготуванням Mint Julep.

Важливим інгредієнтом, без якого змішані напої ніколи не стали б такими популярними, як зараз, був лід. Перші змішані напої, як-от Toddy, Slings, Skins та Punches не охолоджувалися, а іноді навпаки нагрівали. Mint Julep разом із Sherry Cobbler стали одними з перших напоїв, які почали готувати з льодом. Водночас лід на початку XX століття був доволі дорогим: його вирізали з озер північних штатів і возили по всій Америці для охолодження приміщень та зберігання продуктів.

blank
Видобування льоду в Массачусетсі. 1850-ті роки

Лід у напоях був дуже дрібного розміру, майже як сніг, його натирали з великих брил спеціальними пристроями. І щоб пити напої з дрібним льодом, почали використовувати порожню всередині соломинку, найчастіше з жита. Таким чином Mint Julep, окрім того, що був одним з перших напоїв з льодом, також був напоєм, для якого придумали коктейльну трубочку. Ще замість соломинки лід іноді притримували в бокалі інструментом, який називають стрейнер. Його прототипом вважається сито для пудри. Стрейнер без пружини прийнято називати Julep Strainer, бо саме з цим коктейлем його і почали використовувати.

blank
Торгівля льодом в Нью-Йорку, 1884 р.
blank
Зображення Mint Julep з книги “Bartender’s Manual” Гаррі Джонсона, 1888
blank
Julep Strainer в келиху для притримування льоду. “Bartender’s Manual” Гаррі Джонсона, 1888
blank
Mint Julep з книги “Bartender’s Guide” Джеррі Томаса, 1862

Джеррі Томас у книзі 1862 року “The Bartender’s Guide” наводить п’ять різних рецептів напоїв Julep, які відрізняються переважно лише алкогольною основою.

blank
Рецепт Mint Julep з книги “Bartender’s Guide” Джеррі Томаса, 1862

Американське віскі стало основним алкогольним напоєм для Mint Julep десь в кінці XIX століття, коли європейські виноградники знищила філоксера, і знайти бренді в США було важко і дорого. Виробництво віскі тоді, навпаки, процвітало. І приблизно в цей же час пік популярності Mint Julep минув. Ще у виданні 1887 року книги Джеррі Томаса наводиться цитата з газети зі штату Джорджія, яка говорить, що старомодний напій перебуває в занепаді, і мистецтво його приготування втрачено серед широких верств; його п’ють лише дідусі, ностальгуючи про молодість. А нью-йоркська газета в 1902 році писала, що навіть сам Джеррі Томас не знав секрету приготування справжнього Mint Julep.

Ще одним невід’ємним атрибутом Mint Julep є особливий металевий келих. Срібні кубки поширилися в США десь на початку 1800-х років. Їх вручали як призи на змаганнях чи використовували як церемоніальний посуд на святкуваннях й урочистостях.

blank

Остаточним символом занепаду Mint Julep є рецепт приготування коктейлю Генрі Ваттерсона, редактора газети Louisville Courier-Journal. «Обережно зірвіть м’яту з її ложа, тільки но на неї починає лягати вечірня роса. Візьміть тільки відбірні стебла, але не мийте їх. Підготуйте цукровий сироп і відміряйте пів склянки віскі. Налийте віскі в добре заморожений срібний кубок, викиньте решту інгредієнтів і пийте віскі».

У 1938 році Mint Julep став офіційним напоєм Кентукського дербі. І з того часу він нерозривно асоціюється з кінними перегонами. За інших обставин його п’ють вкрай рідко. Попри теперішнє забуття роль Mint Julep в культурі важко переоцінити. Він утвердив США як батьківщину коктейлів. Адже саме з ними вона часто асоціювалася у європейських мандрівників. Mint Julep був одним з перших напоїв, які почали готувати з льодом і подавати з трубочкою. Він був найпопулярнішим коктейлем в США майже впродовж сотні років – у той час, коли ще не було ані Old Fashioned, ані Martini, ані сауерів, які зараз є основою класики.