Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Історія коктейлю. Що таке Mojito

Mojito – коктейль із непростою історією та неоднозначною репутацією. Але не розповісти про нього ми не могли.

Раніше Barout розповідав про історію коктейлів Old Fashioned, Negroni, Daiquiri, Manhattan, Pisco Sour, Clover Club, Sazerac, Cosmopolitan, Gibson, Margarita, Bloody Mary та Mint Julep.

У 1585 році між Англією й Іспанією почалася війна, що протривала майже 20 років. Дві імперії, що володіли найсильнішими флотами в тогочасному світі, зіткнулися в боротьбі як у Європі, так і в колоніях. У 1595 році королева Єлизавета I вирішила відправити в Америку ескадру, щоб напасти на підконтрольні Іспанії землі та захопити кораблі зі сріблом і золотом, що прямують у Європу. Для реалізації плану королева повернула на службу Френсіса Дрейка – колись знаменитого адмірала, який попередні шість років був фактично відсторонений від командування після розгромної поразки Англійської армади в 1589 році. Ця експедиція, однак, теж виявилася невдалою для Британії й останньою для адмірала. Згідно з поширеною на Карибських островах легендою, Дрейк під час цієї подорожі познайомив жителів Куби з напоєм, що складався з лайма, м’яти, цукру й агвардієнте. Місцеві індіанці на честь адмірала назвали його El Draque – дракон. Пройшли роки, агвардієнте замінили на ром, і коктейль отримав іншу назву – Mojito.

blank

Ця історія, яку можна почути в будь-якому кафе на Кубі, цікава, але навряд чи правдива. Історики говорять, що, найімовірніше, Френсіс Дрейк узагалі ніколи не ступав на кубинську землю, а був лише на сусідньому острові Пінос – і лише кілька днів. 

Інша версія походження Mojito говорить, він був напоєм, який у XIX столітті вживали африканські раби, що працювали на кубинських цукрових плантаціях. 

Найімовірнішим часом появи цього коктейлю на Кубі став період 1920-х років, коли у США лютував Сухий закон, і спраглі американські туристи заполонили країни карибського регіону. Mojito став сполучною ланкою між кубинським Daiquiri й американським Mint Julep. Хоча навряд чи є якась конкретна дата й людина, яка вперше приготувала Mojito. На Кубі є багато цукру, м’яти, лайма й алкоголю, тому не складно здогадатись змішати це все разом із содовою, намагаючись втамувати спрагу.

Уперше друком рецепт коктейлю під назвою «Mojo de Ron» з’являється в 1929 році в кубинській коктейльній книзі «Libro de Cocktail». Напій готували з лайма, м’яти, цукру, рому та содової з льодом. Фактично цей напій нічим не відрізнявся від того Mojito, до якого ми звикли зараз. Що цікаво, в цій книзі поряд є коктейль «Mojo de Ginebra» – те ж саме, але із джином Old Tom, замість рому в основі. І «Mojo Criole» – ромовий Mojito з додаванням кількох капель бітеру Angostura. Так зараз часто роблять, але подають це як сучасне вдосконалення, а не як стару, звичну колись практику.

blank
Рецепт Criollo з біттером Angostura з книги “Libro de Cocktail”, 1929 р.

Уперше під назвою «Mojito» коктейль з’являється вже в 1932 році в збірнику коктейлів бару Sloppy Joe’s. Власник закладу, Хосе Абеаль Отейро, був вихідцем з Іспанії, який понад десять років працював у барах Нового Орлеану та Маямі. Згодом переїхав на Кубу, де відкрив свій заклад, який був популярним у 1930-х серед туристів. Sloppy Joe’s працював аж до 1959 року, коли через прихід комуністів до влади змушений був зачинитись.

blank
Френсіс Дрейк, портрет Маркуса Герардса Молодшого, 1590 р.
blank
blank
blank
Хосе Абель Отейро
blank
Sloppy Joe’s Cocktail Manual, 1932 р.

У 1939 році коктейль під назвою Sloppy Joe’s Mojito з’являється в книзі американця Чарльза Бейкера «The Gentleman’s Companion». Автор ще називає його Rum Collins. Collins – це категорія кисло-солодких напоїв із додаванням содової. Найчастіше готували їх із джином, категорія була доволі популярною у США. Коктейль за рецептом Бейкера примітний тим, що м’ятою напій лише прикрашається, а всередині її немає. Натомість у келих потрібно було помістити смужку з цедри лайма. 

Є також і кілька варіантів того, звідки походить саме слово «Мохіто». За однією версією, назва походить від іспанського слова «mojar», що означає «мокрий». Також у кубинській кухні є кислий соус із цитрусових, який називається «mojo». Інша теорія говорить, що назва коктейлю трансформувалася від африканського «mojo», що означає «маленьке закляття». Підходить, якщо прийняти той факт, що спочатку майже весь алкоголь вважався ледь не чарівним лікувальним еліксиром. 

У розмовах про Mojito інколи згадують велику любов до цього напою Ернеста Гемінґвея, який кілька років проживав на Кубі. У барі La Bodeguita в Гавані на стіні навіть висить записка, нібито написана рукою самого письменника: «Мій Mojito в La Bodeguita, мій Daiquiri в La Floridita». Але біографи та дослідники творчості Гемінґвея стверджують, що його любов до Mojito – лише міф, оскільки ані у своїх творах, ані в листах він не писав про цей коктейль. Водночас Daiquiri згадується повсюди.

blank
«Мій Mojito в La Bodeguita, мій Daiquiri в El Floridita», – фраза нібито написана Ернестом Гемінґвеєм.

Mojito поширився у всьому світі на початку 2000-х. Багато авторів пояснюють популярність напою з появою в «Бондіані».У 2002 році на екрани вийшла стрічка «Помри, але не зараз», у якій була сцена, де на кубинському пляжі Халлі Беррі виходить із моря, а Пірс Броснан попиває на березі коктейль. Він протягує їй келих зі словами: «Mojito? Ти повинна це спробувати». 

Разом із нечуваною популярністю коктейль здобув дещо упереджене ставлення барменів. «Як бармен я завжди ненавидів Mojito. Саме слово змушує мене здригнутися… Я знаю барменів, які цілеспрямовано робили жахливі Mojito, щоб їх не просили зробити ще один… І я прославляв цих людей як героїв», – так жартома писав про Mojito бармен та автор блогу Drinks and Drinking Джейсон О’Браян.

Досі серед професійної спільноти цей коктейль викликає, мабуть, більше негативних емоцій, ніж позитивних. І до кінця не зрозуміло, чому. Можливо, через його надмірну популярність. Можливо, тому, що його приготування потребує додаткових зусиль через використання мадлера. Схожа нелюбов супроводжувала всі надто популярні коктейлі, як-от Cosmopolitan у 90-х. А проте приготований зі свіжих і якісних інгредієнтів Mojito – це простий, хороший, недооцінений напій. Це напій, який може подарувати той рятувальний ковток свіжості, якщо надворі літо й за вікном +30, навіть якщо ви не знаменитий мореплавець.