Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Сотол вперше привезли в Україну. Що це таке і де його куштувати

Першу поставку крафтових мексиканських напоїв сотол і джинтол здійснила в Україну компанія Uno Mas. Продукти виробника Seis14 вже доступні в магазині goodwine, водночас імпортер починає виводити їх в українські бари.

BAROUT розпитав, що таке сотол і чому його варто скуштувати, в бренд-амбасадора Uno Mas Сергія Плохого.


blank Раніше BAROUT розповідав про запуск Uno Mas.

blank

Сергій Плохой


бренд-амбасадор Uno Mas

Що таке сотол

Сотол – це не агава, це окрема рослина, яка має наукову назву дасиліріон. Також її називають «ложкою пустелі», оскільки зазвичай вона росте в пустелі. Загалом буває близько 20 видів, усі вони не культивуються, а є дикорослими.

Власне, до 1990-х вважалося, що сотол – це підвид агави; обидві рослини в родині холодкових або аспарагусових. Але в 90-х почали проводити дослідження, вивчили ДНК і встановили, що це окрема рослина. Тоді ж сотол отримав і перший офіційний дозвіл на виробництво. Звичайно, напій на його основі готували й за сотні років до того, але офіційно це дозволили лише 30 років тому.

Північні штати Мексики сусідять з американськими Техасом, Арізоною та Нью-Мексико, і велика частина сотолу історично вирушала на північ. Щоб уникнути конфлікту зі США у часи Сухого закону, уряд Мексики почав обмежувати виробництво сотолу. До того ж на цій території виготовляли чимало різних міцних напоїв, їх нелегально постачали до США. Тож через Сухий закон втратився зв’язок поколінь, чимало виробництв сотолу були закинуті, і тривав цей занепад орієнтовно до 1990-х.

blank
Сотол / Wikimedia: Kevinp2

У 2004 ж році сотол отримав географічне зазначення. Так, текілу виготовляють у п’яти штатах, мескаль – у дев’яти, а сотол – лише у трьох штатах на півночі Мексики: Чіуауа, Коауїла і Дуранго. Та це досить великі штати: вони загалом трохи менші, ніж всі регіони виробництва текіли й мескалю. Чіуауа, Коауїла і Дуранго – це близько 50 мільйонів гектарів, а в текіли й мескалю – близько 60 мільйонів гектарів.

Однак якщо агава – це близько 50 кілограмів, з яких можна отримати 10-15 літрів, то з однієї рослини сотолу можна отримали лише один-два літри. Сотол менший, він більш сухий і має менший вміст цукру. Ще одне ускладнення – це термін дозрівання. Якщо та ж агава дозріває протягом 8-12 років, то сотол – від 10 до 30 років залежно від підвиду, клімату й теруару; здебільшого це близько 15 років.

Сотол як напій

Водночас сотол – це назва і міцного напою, який виробляють, дистилюючи ферментований сік сотолу. Збирають сотол спеціальні фахівці tumbadores. Оскільки плід не надто великий, зазвичай сік добувають вручну або механічно – на відміну від мескалю, де найчастіше викоритовують жернова тахона. У процесі видаляють серцевину плоду, яка дає надмірну гіркоту. Як і напої на основі агави, оброблені плоди запікають для початку процесу бродіння і розщеплення цукрів. Відтак проходить процес ферментації та дистиляції.

Сотол можна порівняти з мескалем: він також димний, також залежить від теруару та процесу виробництва. Наприклад, сотол Seis14, який ми привезли, має досить збалансований смак: димність чи інші ознаки не виходять на перший план.

blank
blank

Водночас треба сказати, що смаковий профіль сотолу відрізняється від напоїв на основі агави. Його смак трав’янистий, землянистий, рослина дає присмак ботанікалів. Тож я б сказав, що частково профіль перетинається з джином. Звісно, передусім це залежить від теруару: якщо поряд фруктові плантації, то рослина це всотує.

Що таке джинтол

Як з’явився джинтол? Виробники сотолу Seis14 почали думати, як можна популяризувати свій напій. Про сотол мало хто знає навіть у Мексиці, водночас джин відомий у всьому світі. Тож вони створили джинтол – поєднання слів «джин» і «сотол».

За виробництвом це дуже подібний процес: та сама база, та сама подвійна дистиляція, але з додаванням ботанікалів. Зокрема, це ялівець, фенхель, коріандр, а також цитрусові: лимон, апельсин, грейпфрут. Плюс приправляють міксом спецій.

blank

У такий спосіб виходить продукт для людей, які шукають чогось нового. Пригадую, ми куштували джинтол на дегустації та відчували певний дисонанс: в ароматі одне, а в смаку зовсім інше. Схоже на джин, але з легким димком. Пробували поєднувати його в Dry Martini та Gin & Tonic – виходило дуже цікаво.

Як пити і кому порадити сотол

Я б порадив сотол людям, які вже знайомі з культурою текіли й мескалю і хотіли б скуштувати щось нове. Передусім сотол – це самостійний напій. Утім, загалом це хороша база для твістів на класичні коктейлі. Наприклад, як альтернативу тому ж мескалю чи джину.

blank

Розуміємо, що це абсолютно новий продукт для ринку, до того ж нішевий і недешевий, але ми переконані, що він знайде шанувальників в Україні. Зараз придбати сотол і джинтол Seis14 можна в магазині goodwine. Водночас Uno Mas проводить дегустації та презентації в київських барах, готуючи нову партію для збільшення пропозиції в сфері гостинності. Плануємо продовжувати знайомити ринок із новими продуктами – на зразок райсільї.

Обкладинка та фото: Uno Mas