Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

8 українських виробників ігристого вина. Що варто скуштувати

Перше ігристе вино в історії бренду нещодавно випустила українська виноробня «Виноробне господарство Князя Трубецького». На прохання Barout Олександр Селюк розповідає про ще кілька українських виробників, які виготовляють ігристе, а також різні методи приготування напоїв, які вони використовують. Раніше ми розповідали про 10 українських вин, які варто скуштувати.

Ігристе вино народжується двічі. Перший раз в ході ферментації після збору врожаю. Другий – під час так званого «вторинного бродіння». Дріжджі виробляють вуглекислий газ, якому нікуди втікати. Так народжуються бульбашки.

Насправді подібне відбувається виключно при класичному методі виробництва ігристих вин – бродіння у пляшці. Є й інші методи виробництва ігристих. Які саме та що скуштувати з українських виробників розкажемо далі. 

Зробимо примітку, що ми не розглядаємо ігристі напої, які виготовляються шляхом автоматизованого (промислового) виробництва – додавання до вина вуглекислого газу. 

Класичний «метод шампанізації»

Шампанське можуть виробляти тільки у Франції у провінції «Шампань» – це врегульовано на законодавчому рівні. Розташування на півночі країни зумовлює вищу кислотність винограду, який росте в прохолодному кліматі. Це важливо розуміти, адже класичний метод виробництва передбачає подальше додавання до тихого вина з високою кислотністю невеликої кількості тиражного лікеру (дріжджі + цукор). Напій розливають у пляшки й закорковують кришкою, подібної до пивної. Бродіння поновлюється, випадає дріжджовий осад. Оскільки пляшку витримують нахиленою (горлечком донизу), осад спускається до корка. Така витримка на осаді триває в середньому від 12 до 24 місяців, а певні екземпляри відпочивають і по три-чотири роки.

Постає запитання: як позбутися осаду? Для цього винайшли процедуру, в ході якої заморожують корок із осадом і різко відкривають перевернуту пляшку. Під тиском корок вилітає, забираючи з собою заморожений дріжджовий осад. Процес цей має назву «дегоржаж». Невеликі винороби роблять це вручну. А на сучасних великих підприємствах цей процес автоматизований. При таких операціях невелика кількість рідини виливається. Втрачене доливають, додаючи сахарозу. Це і визначає вид напою за вмістом цукру. Так, мова йде саме про напис “brut” (сухе, 6-15 г/л), “extra brut” (надмірно сухе, менше як 6 г/л) тощо. Специфіка цих назв та показники цукру можуть різнитися в залежності від країни виробника. 

Щодо ігристого вина, яке виробляють в інших регіонах Франції за класичною технологією, то воно має назву креман і ніколи не буде називатися «шампанським». До прикладу «Креман де Бургонь» (“Cremant de Bourgogne”) – це ігристе вино з «Бургундії». Чи «Креман д’Ельзас» (“Cremant d’Alsace”) – з регіону «Ельзас». 

В інших країнах існують власні законодавчо визначені назви ігристих вин, виготовлених за класичним методом. В Італії – це «Франчакорта» (“Franciacorta”). А в Іспанії – «Кава» (“Cava”).

Які українські виробники готують ігристі вина за класичною технологією?

Shabo – великий український виробник, розташований в Одеській області. У виноробні широка лінійка вин, включно з ігристими.

Ігристе вино лінійки Grand Reserve

Виготовлене з сортів «Шардоне» та «Піно-нуар». Лози ростуть на окремих ділянках з особливим доглядом. Ручний збір ягід. До трьох років витримки на осаді в пляшці. 

Де купити: мережеві магазини, онлайн-магазин виробника
Орієнтовна ціна: 500 грн

Ігристе вино лінійки Vaja Grand Cru

Виробник подає цю лінійку як ексклюзивну. Процес виробництва контролює особисто засновник компанії Важа Іукуридзе. Виготовлене з сортів «Шардоне» та «Піно-нуар». Ручний збір та сортування найкращих ягід. Вино до повторної ферментації витримують в дубових барриках (бочка на 225 літрів), а потім три роки на осаді в пляшці. 

Де купити: спеціалізовані винні магазини, онлайн-магазин виробника
Орієнтовна ціна: 900 грн

«Винарня Ковача» – невеликий виробник вин з Західної України. У лінійці, крім тихих вин, представлені сухі, напівсухі та напівсолодкі ігристі. 

Де купити: заклад у Львові, фестивалі вина та гастрономії
Орієнтовна ціна: 300 грн

«Виноробне господарство князя Трубецького» – виноробня в Херсонській області. Нещодавно в лінійці вин з’явилося перше ігристе.

Вино називають вінтажним ігристим, тобто виготовленим з винограду одного року врожаю – 2016. Адже інші представлені вина, як і більшість ігристих у світі, є тиражними. Це означає, що в складі є виноматеріал різних років врожаю. Це нормальна світова практика, для того, щоб вино мало стабільний аромат та смак. Однак вінтажні екземпляри цінують саме за можливість відчути в них особливість конкретного року врожаю, який на думку автора є унікальним та не потребує купажування (змішування).

Виготовлене виключно з сорту «Шардоне». На французький манер його назвали “blanc de blancs”, що перекладається як «біле по білому». Це класична французька назва ігристих, виготовлених на 100% з сорту «Шардоне». Витримка на осаді протягом 24 місяців.  

Де купити: онлайн-магазин
Ціна: 560 грн

«Колоніст» – український виробник вина з Одеської області. У 2019 році виноробня випустила вже третій тираж ігристого «Біссер».

Вино “blanc de blancs” виготовлене з сорту «Шардоне». Ручний збір ягід. 18 місяців провело у пляшці. 

Де купити: спеціалізовані винні магазинм, онлайн-магазин виробника
Ціна: 300 грн

Artwinery – великий український виробник вина. Завод має власні природні штольні для витримування вин класичним методом у пляшці. 

Їхні топові вина – серії Grand Artinero та Artwine. Сортовий склад для білих: «Шардоне», «Аліготе», «Рислінг», «Піно-нуар». Для рожевих: «Піно-фран», «Каберне Совіньйон».

Вина Grand Artinero витримують в пляшці на осаді 24 місяці. А лінійка Artwine лежить 36 місяців в штольнях. 

Де купити: спеціалізовані винні магазини
Орієнтовна ціна: 250 грн

Резервуарний метод «шарма»

Цей метод винайшов італійський енолог Фредеріко Мартінотті у 1895 році. А вже в 1907 році француз Ежен Шарма вдосконалив конструкцію для промислового виробництва. 

Суть така ж сама, як і при класичному «методі шампанізації», однак вторинне бродіння проходить не в пляшці, а у великих резервуарах «акратофорах». Процес дешевший та йде швидше (близько місяця) завдяки більш технологічному контролю за суслом. 

Більшість ігристих вин виробляють саме таким чином. Такі вина найчастіше є простішими в ароматі та за смаком, у порівнянні з класичним методом. Однак кожен вибирає своє. До прикладу, всім відоме «Просеко» готують саме так.

Які українські виробники готують ігристі вина за класичною технологією?

Лінійка ігристих резервуарних вин Gold від Shabo

На виготовлення йде близько дев’яти місяців: вино витримується на осаді (до 6 місяців) після проведення вторинної ферментації в резервуарах. Наприклад, пропонують ігристе біле брют, ігристе мускатне напівсолодке та ігристе рожеве напівсухе. 

Де купити: мережеві магазини, онлайн-магазин виробника
Орієнтовна ціна: 160 грн

«Французький бульвар» – це вино від заводу «Одесавинпром» братів Роберта та Рубена Гулієвих («Вина Гулієвих»). 

Вино «Французький бульвар» ігристе біле брют. У складі, крім «Аліготе» та «Шардоне», ароматичні сорти «Совіньйон Блан» і «Трамінер». 

Де купити: спеціалізовані винні магазини
Орієнтовна ціна: 130 грн

«Київський завод шампанських вин»виробник ще з дорадянським минулим. Лінійка вин дуже широка. У преміум-сегмент виділяють лінійку вин “Cuvee №1” – з брютом і напівсолодким.

Де купити: мережеві магазини
Ціна: 130 грн

Старовинний метод «ансестраль»

Неоднозначний спосіб виробництва ігристого, що має як шанувальників, так і тих, хто відноситься до цих вин з недовірою. Це метод першого бродіння у пляшці: з такого виробництва все колись починалося, адже це найпростіший спосіб створити та зберегти бульбашки. 

Бродіння сусла супроводжується виділенням вуглекислого газу. Якщо закрити напій у пляшці до завершення бродіння та не випускати CO2 з пляшки, вийде газоване вино. Зібраний виноград зброджують, але цей процес зупиняють холодом. Холодне сусло розливається у пляшки, в яких з нагріванням поновлюється процес бродіння в замкнутому просторі. 

Тиск в таких ігристих невеликий – як результат, слабша гра бульбашок. При цьому, цей метод не передбачає фільтрації кінцевого продукту. Тому вино часто мутне. В такому виробництві використовуються природні дріжджі, а не спеціальні виведені в лабораторії (як при «шампанізації»). Результат бродіння не завжди стабільний і інколи аромат транслює специфічну «самобутність». Через ці особливості метод використовують виключно невеликі винороби. 

Одним з виробників є Микола Лясовий, який виготовляє вина під брендом «Трипільське Нуво». Виноградники лежать недалеко на південь від Києва, біля урочища Виноградне. Маловідомий непублічний винороб представляє результати праці виключно на фестивалях. Він сповідує ідеї «натурального» виноробства. «Нічого не додаючи та не забираючи у вина», як зазначає сам автор. Працює з різними некласичними методами виробництва. Робить також ігристі вина за технологією «ансестраль». Працює з нестандартними для України сортами, зокрема з виноградом «Гелера», з якого виробляють в Італії «Просеко».

Де купити: на фестивалях вина та гастрономії

Автор: Олександр Селюк
Фото: Олександр Селюк, виробники