Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter

Односолодове чи купажоване? Як вибрати віскі

Як не розгубитися при виборі шотландського віскі та обрати саме те, чого ти хочеш? Barout попросив порадити Костянтина Бойка, старшого бармена Queen Kyiv і бренд-амбасадора Diageo Reserve в Україні.

blank

Костянтин Бойко


Віскі – це один із напоїв, які вважаються статусними, особливими. Зазвичай його купують не для читання етикетки. Та все ж розуміння інформації, яка вказана на пляшці, допоможе розібратися з тим, що саме вам потрібно.

Серед нюансів, на які варто звернути увагу при виборі – це походження віскі. Шотландія розділена на кілька регіонів виробництва віскі:

  • Спейсайд – долина річки Спей
  • Хайленд – високогір’я
  • Лоуленд – рівнина
  • Айлендс – острови
  • Острів Айла
blank
blank

Певні шанувальники звикли до того, що як правило представники одного й того ж регіону мають спільні риси. Але це не завжди так. Щоб вибрати віскі за смаком, я рекомендую користуватися «картою смаків», яку скомпонував відомий знавець міцних напоїв Дейв Брум.

blank
Карта односолодових віскі

Окрім односолодових, шотландське віскі має й інші категорії.

Single Malt Scotch Whisky (односолодове віскі) виробляється тільки з ячмінних солодових спиртів з однієї дистилерії. Має бути розлитий в Шотландії.

Наприклад: Cardhu, Singleton of Dufftown, Oban, Talisker, Cragganmore, Caol Ila.

Blended Malt Scotch Whisky (купажоване солодове віскі): якщо змішують кілька односолодових віскі, виготовлених на різних дистилеріях незалежно від пропорцій, то отриманий напій стає купажованим (змішаним, блендованим) солодовим шотландським віскі. Раніше такий віскі англійською мовою називали Vatted Malt. Використовувати означення «чистий солодовий» (Pure Malt) забороняється, тому що так можна називати як односолодове віскі, так і купажоване.

Наприклад: Johnnie Walker Green Label, Copper Dog.

Single Grain Scotch Whisky (зернове віскі): зернове шотландське віскі виробляють на одній дистилерії з ячмінного солоду та іншого зерна.

Наприклад: Haig Club

Blended Grain Scotch Whisky (купажоване зерновий віскі) при змішуванні кількох видів зернового шотландського віскі, вироблених на різних дистилеріях, одержують купажоване зернове шотландське віскі (Blended Grain Scotch Whisky). У Шотландії з 80-х років ХХ століття з цією метою застосовують, насамперед, пшеницю.

Наприклад: Snow Grouse

Blended Scotch Whisky (купажоване віскі) – найбільш важлива категорія з точки зору обсягу продажів у світі. Це напій, який виник в результаті змішування одного або більше видів односолодового віскі з одним або більше видами зернового, виробленого на різних дистилеріях.

Наприклад: Johnnie Walker Red, Black, Blue Label, J&B, Black & White, Dewar’s

blank
blank

Міцність

Міцність показує вміст етилового спирту в напої і виражається в градусах – об’ємних відсотках. В англомовних країнах міцність іноді вимірюють в одиницях пруф (proof). Американський пруф дорівнює подвоєній кількості градусів алкоголю, а у Великій Британії ця одиниця з 1980 року не застосовується.

Витримка

Одна з найважливіших характеристик напою, особливо якщо ви купуєте пляшку за пристойну суму. Вважати витримку абсолютним показником якості помилково, оскільки оптимальний термін для одного і того ж напою залежить від клімату. У більш холодних регіонах віскі витримується довше. У спекотному кліматі хімічні процеси відбуваються швидше. Для шотландського віскі, як і будь-якого, існує мінімальний термін витримки: для скотчу це три роки. Тому стає зрозумілим, що вказаний вік на пляшці – це вік наймолодшого спирту.

blank
blank

Обкладинка: The Singleton